Літинський опорний заклад
загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №1
Літинської селищної ради Вінницької області

НАВІГАЦІЯ
Короткі новини
    05.06.2023
    Зарахування учнів до першого класу

    Наказ про зарахування учнів до першого класу 2023 року.

Наше опитування
Хабарництво в освіті








Освітні ресурси
Головна » Цікавинки » Цікаві факти про Україну Сьогодні:

Сайт Літинського опорного закладу загальної
середньої освіти І-ІІІ ступенів №1

 

Цікаві факти про Україну

  1. Пропонуємо вам цікаві факти, пов’язані з нашою улюбленою Україною:
  2. Найбільше слів в українській мові починається на букву “п”. Частіше за все вживається буква українського алфавіту – «о». Найрідше використовуються літери «ф» і «г».
  3. Одну з найвідоміших пісень в світі – Summertime – Джордж Гершвін написав під враженням від колискової «Ой ходить сон коло вікон” у виконанні Українського Національного хору.
  4. Третій найвідвідуваніший у світі Макдональдс – в Києві, біля залізничного вокзалу. Цей заклад незмінно потрапляє у п’ятірку найбільш людних Макдональдсів світу. У минулому році тут зробили більше двох мільйонів замовлень.
  5. Станція метро «Арсенальна» в Києві – найглибша в світі, і вона йде під землю на 105 метрів. Станцію збудували однією з перших, в 1960 році, в безпосередній близькості від будівлі парламенту. За деякими даними, в тунелях біля «Арсенальної» є таємні притулки для політичної верхівки.
  6. Українці – п’ята найбільш питуща нація в світі. Нас перепивають тільки молдавани, росіяни, угорці і чехи. Середньостатистичний українець старше 15 років у рік випиває 15,6 літрів алкоголю – на літр більше ірландця і майже на два норвежця.
  7. Український гімн складається всього з шести рядків – чотирьох куплета і приспіву двох. Решта куплетів гімну, створеного поетом Павлом Чубинським та композитором Михайлом Вербицьким, не були затверджені, оскільки не зовсім політкоректні («Станемо брати в бій кривавий від Сяну до Дону» має на увазі претензії на території Росії та Польщі)
  8. В Європі розкривають 30-40% злочинів, в Україні ж – 90%. Правозахисники пояснюють, що наша неприродно райдужна статистика є результатом небажання фіксувати «безнадійні» справи (наприклад, крадіжки мобільних телефонів) і вибивання зізнань з підозрюваних.
  9. В Україні – найбільший запас марганцевої руди в світі, 2.3 мільярда тонн або близько 11% від усіх покладів планети. Ще у нас чимало залізної руди – 7% світових запасів.
  10. Українці, а саме конструкторське бюро Антонова, розробили літак з найбільшою вантажопідйомністю в світі – Ан -255 «Мрія». Спочатку він проектувався для перевезення космічних кораблів. Зараз «Мрія» робить комерційні вантажні перевезення.
  11. Український гетьман Пилип Орлик у 1710 році представив «Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького», на той час супер-прогресивний документ, який мав на увазі поділ влади на три гілки, а також регламентував права і обов’язки влади і громадян. По суті це був договір між гетьманом, козаками і всім українським народом. Деякі дослідники вважають цей документ однією з перших у світі конституцій.
  12. Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень – це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells. На Youtube різні виконання «Щедрика» набирають мільйони переглядів.
  13. Україна з власної ініціативи відмовилася від третьої найбільшого в світі арсеналу ядерної зброї. На момент проголошення незалежності у нас було більше тисячі ядерних боєголовок і третій в світі ядерний потенціал після Росії і Америки. Боєголовки і ракети віддали Росії, пускові шахти знищили. У відповідь України отримала гроші на роззброєння, плюс гарантії безпеки від ядерних держав.
  14. Українському поетові Тарасу Шевченку встановлено близько 1200 пам’ятників по всьому світу, більшість з них знаходиться на Західній Україні. Незрозуміло, кого в Україні більше – Шевченко чи Леніна, бо не комуністична партія, не міністерство культури облік вождів вже не ведуть.
  15. Українець Микола Сядристий, хоч і не “лівша”, але підкував блоху, прямо як у казці. Блоху можна побачити в київському музеї мініатюр.
  16. В Україні, на відміну від решти світу, батарейки окремо не утилізуються. А вони містять токсичні елементи, які сильно забруднюють воду і ґрунт.
  17. На момент проголошення незалежності Україну населяло 19,4 мільйона свиней, сьогодні їх в два рази менше – 8,3 мільйона. Не дивлячись на свою репутацію салоїда, середньостатистичний українець з’їдає усього 18 кг свинини на рік. Це в три рази менше, ніж звичайний німець.
  18. Український пауерліфтер Дмитро Халаджі внесений до Книги рекордів Гіннесса як автор більше двох десятків рекордів. Наприклад, він витримав «Чортову кузню» – лежав на цвяхах, а зверху клали 700-кілограмові плити, які розбивали кувалдами.
  19. Український «Південмаш» (Дніпропетровськ) виробляє найбільш екологічно чисті ракетоносії в світі. З їх допомогою в космос відправляють комерційні вантажі в рамках міжнародного проекту «Морський старт».
  20. Найдавніша відома вченим карта, а також найдавніше поселення Homo Sapiens знайдені в Україну, в селі Межиріччя Рівненській області. Їм 14,5 – 15 000 років. Карта вибита на кісточці мамонта, з цього ж матеріалу і поселення.
  21. Офіційний рекорд Гіннеса: недавно українці зробили найбільший у світі келих для шампанського – на 56.25 літрів. Як пити шампанське з такого келиха – незрозуміло, проте ми все одно молодці.

Цікаві факти історії України

В містечку Заліщики (Тернопільська область), після нападу Німеччини на Польщу в 1939 році, деякий час перебував польський уряд. А вже після вступу у війну Радянського Союзу, цей уряд через Румунію евакуюється в Англію, й до 1945 року вважався легітимним урядом Польщі…

В селі Лемеші (Чернігівська область) на початку XVIII століття народився хлопчик Олексій Розум. У вільний від випасу корів час, він співав у сільскому церковному хорі, де був помічений, відправлений до Петербургу й згодом став графом Розумовським й вінчаним чоловіком імператриці Елизавети (щоправда без права престолонаслідування). Брат графа Кирило у 18 років (!) очолив петербурзьку академію наук, а згодом ще й став гетьманом Лівобережної України…

В містечку Бердичів (Житомирська область) в костелі Святої Варвари 14 березня 1850 року місцева красуня Евеліна Ганська була повінчана з Оноре де Бальзаком. В цьому ж містечку тривалий час жив Фредерік Шопен, крім написання музики він також керував роботами по реставраціїї тамтешнього органу…

В селищі Гоща (Рівненська область) вотчині князів Острозських в місцевій арианській школі в 1601 році зявляється новий учень Григорий (Юрий) Отреп’єв. Через деякий час, чи то з власної амбітності, чи то з авантюрства своїх польських покровителів він стає царем Всея Руси – Лжедмитрием І. Заради об’єктивности потрібно відзначити – досить прогресивним царем, але…

В містечку Глухів (Сумська область) 12 травня 1870 року, рознеслася вістка, що їх знаменитому земляку Артемію Яковичу Терещенко, відомому цукрозаводчику та меценату височайшим указом надано потомственне дворянство. Сини його згодом гідно продовжували його справу. А от численні онуки, вже стали прикладати свої здібності в інших іпостасях. Михайло Іванович Терещенко був міністром фінансів та закордонніх справ в уряді О. Керенського; Федір Федорович Терещенко був талановитим авіаконструктором, вельми високо цінувався Жуковським, й літаки його конструкцій були прийняті на озброєння російської армії в І світовій війні…

Під час англо-бурської війни (Південна Африка) в 1899-1902 роках, командир одного з загонів бурів українець Юрій Будяк, врятував від розстрілу одного молодого англійського журналіста. Згодом останній допоміг Ю. Будяку вступити до Оксфордського університету. В 1917 році Ю. Будяк працює в уряді Української Народної Республіки. В 1943 році Юрій Будяк помирає в радянському концтаборі. Англійського журналіста звали… Уїнстон Черчілль…

Гетьман Петро Дорошенко останні двадцять років свого довгого й бурхливого життя прожив у почесному засланні в Росії. Був Вятським воєводою. Отримав від російського царя в маленькому містечку Яропольче (Волоколамський повіт біля Москви) помістя, 1000 дворів і пенсію в 1000 карбованців. Там же він і помер 9 листопада 1698 року. Там же і був похований. Був тричі одружений, мав двох дочок і трьох синів. Його правнучкою, по лінії останнього шлюбу з Агафією Єропкиною, була …. дружина Олександра Пушкіна – Наталя Гончарова.

В місті Батурин (Чернігівська область) 5 листопада 1702 року у генерального писаря Пилипа Орлика народився син Григор. Згодом вони будуть змушені покинути Україну. Пилип Орлик буде гетьманувати понад тридцять років, але більша частина його гетьманства пройде в еміграції. Григор Орлик стане визначним державним і військовим діячем Франції, генералом і довіреною особою короля Людовіка XV, отримає графський титул і велику кількість європейський нагород. В 1747 році Г. Орлик одружиться на Луїзі-Олені де Брюн де Дентельвіль і стане володарем значних земель у Франції. Під Парижем він буде мати замок. В середині ХХ ст. на землях, що колись належали Григору Орлику буде побудований міжнародний аеропорт “Орлі”…

Найглибша станція метро знаходиться в столиці України, це станція метро «Арсенальна», її глибина 105 метрів.

Знамениту підковану блоху можна побачити в Україні, в київському музеї мініатюр. Її автор – відомий майстер мікромініатюр, українець Микола Сядристий.

Автор першої в світі Конституції – український політичний і громадський діяч Пилип Орлик. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день Пилип Орлик оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р, у Франції та Польщі тільки в 1791 році.

Пабло Пікассо був у захопленні від робіт української художниці Катерини Білокур (1900-1961). Коли в 1954 році він побачив її на виставці, він сказав, що її роботи геніальні і порівняв її з відомою художницею Серафін Луіс.

Найкоротша головна вулиця, але в той же час одна з найширших і живописних – вулиця Хрещатик у столиці України Києві. Її довжина всього 1225 метрів.

В Україні, в містечку Рахові, в оточенні мальовничих Карпат, знаходиться географічний центр Європи.

 

    Якщо Вам сподобалась ця стаття, поділіться, будь-ласка, нею з друзями